Power BI Day 2024

Konference je zaměřená na BI a je určena datovým analytikům, finančním manažerům a všem, co pracují s daty a reporty na pokročilé úrovni.

Přidat přednášky do kalendáře

20 March 2024
09:00
Power BI Day Pohled zpátky do minulosti
 • Speaker: Jiří Neoral
 • Length: 60 min.

Co bych dělal jinak ve svých starých reportech s tím, co vím dnes a s tím, co se v Power BI změnilo. I takto by se mohla jmenovat moje přednáška, kdyby název nebyl příliš dlouhý. Od roku 2015, kdy bylo Power BI představeno jako samostatný produkt udělal velký posun vpřed. Stejně tak já jako jeho uživatel. Některé věci jsem neznal, některé ještě jednoduše nešly. Jak bych report optimalizoval, se všemi proč a jak, ať už se jedná o model, výpočty, design, funkci, úložiště.

Add to calendar

10:00
Přestávka (15 min)
10:15
Power BI Day Adopcia Power BI – Skúsenosti z praxe
 • Speaker: Jaroslav Reken
 • Length: 50 min.

Vo svojej kariére som sa stretol s desiatkami projektov, ktoré sa týkali Power BI. Ich hlavným cieľom bolo používanie dát koncovými užívateľmi, aby sa lepšie, rýchlejšie a hlavne chytrejšie rozhodovali. Nie vždy sa to ale týmto smerom uberalo a do cesty sa stavali rôzne prekážky. O tieto prekážky sa s Vami podelím v nasledujúcej prednáške, ktorá sa bude venovať hlavne:

 • Krátky úvod do Power BI adopčnej mapy – je to omnoho viacej než zaškolenie užívateľov, analytikov a vývojárov na nástroj Power BI.
 • Príbehy z praxe s prekážkami v adopcii a tipmi ako ich prekonať.
 • Ako začať s Power BI adopciou, aby to nebol len zoznam náhodných aktivít.

Add to calendar

11:05
Přestávka (15 min)
11:20
Power BI Day Vytvoření kompletního Lakehouse řešení pomocí Microsoft Fabric
 • Speaker: Marek Chmel
 • Length: 50 min.

Cílem přednášky je představení platformy Microsoft Fabric a využití jednotlivých součástí pro celkové vybudování řešení pro integraci, analýzu a reporting dat. Ukážeme si jak pomocí Lakehouse a medallion architektury využít úložiště pro integraci dat a jejich transformaci moderními přístupy pomocí Spark. Scénář lakehouse end-to-end tradičně řeší problém paralelního provozu moderních datových skladů a datových jezer, což vytváří izolované sila a zvyšuje celkové náklady na vlastnictví. Fabric s unifikací datového úložiště a standardizací formátu Delta Lake umožňuje odstranit izolaci, minimalizovat duplikaci dat a výrazně snížit celkové náklady na vlastnictví. Díky flexibilitě Microsoft Fabric můžete implementovat buď lakehouse nebo datové sklady, nebo je kombinovat tak, abyste dosáhli toho nejlepšího s jednoduchou implementací.

Add to calendar

12:10
Oběd (50 min)
13:00
Power BI Day Direct Lake
 • Speaker: Tomáš Zelinka a Rozalie Rakašová
 • Length: 50 min.

Import nebo DirectQuery? Vše má své výhody ale i nevýhody. S příchodem Microsoft Fabric se nám tato volba ještě rozrostla o nový další režim s názvem Direct Lake. Kdy který z nich zvolit, jaké limitace za nimi stojí a je Direct Lake všespásným řešením? Abychom si na tyto otázky mohli odpovědět, tak je třeba se podívat na jednotlivé režimy trochu detailněji. Přidejte se k nám na toto zanoření a identifikujte pro sebe i svou organizaci to pravé řešení, které vám správně poslouží.

Add to calendar

13:50
Přestávka (15 min)
14:05
Power BI Day Netradiční mapy v Power BI
 • Speaker: Karel Rejthar
 • Length: 50 min.

Ukážeme si, jak vizualizovat různé vrstvy na mapách pomocí vizuálu Icon maps, a dále si ukážeme, jak vytvořit a využít vlastní obsah ve vizuálu, například mapu skladu, učebny nebo hotelu, a jak v tomto vizuálu přiřadit data a zobrazit je.

Add to calendar

14:55
Přestávka (15 min)
15:10
Power BI Day Ovládni Power Query - Úvod do jazyka M
 • Speaker: Vojtěch Šíma
 • Length: 50 min.

Cílem přednášky je osvojení základů jazyka M. Projdeme si elementární principy jazyka, jak vlastně "píšeme" Mko pomocí klikání na přednastavené funkce ukryté v tlačítkách v Power Query. Dále si ukážeme, jak mi dokáže psaní vlastního kódu M usnadnit a optimalizovat můj dataset. Nahlédneme do možných use casů, kde ovládání základů Mka vám může velmi usnadnit práci se zdrojem.

Add to calendar

16:00
Přestávka (15 min)
16:15
Power BI Day Základy integrace Power BI s Power Apps a Power Automate
 • Speaker: Kateřina Saryčeva
 • Length: 50 min.

Power BI není jen součástí Fabric, ale i členem rodiny Microsoft Power Platform. Ukážeme si, jak a proč lze integrovat Power BI, Power Apps a Power Automate.

 1. Úvod do Microsoft Power Platform
 2. Power Apps a možnosti jejích integrace s Power BI
 3. Power Automate toky a specifika jejích integrace s Power BI
 4. Best practices a tipy pro integraci

Add to calendar

17:05
Power BI Day Co byste měli vědět o Power BI governance | Partnerská přednáška
 • Speaker: Petr Kolář
 • Length: 15 min.

Stejně jako v jakýchkoliv jiných reportingových a analytických nástrojích, i v Power BI časem vznikne nezvladatelný chaos, pokud se jeho vývoj a správa neřídí předem nastavenými pravidly. V této přednášce si řekneme, jak by měla vypadat Power BI governance - proč něco takového vůbec nastavovat, jaký by měl být obsah a jak by se měla používat v praxi.

Add to calendar

Jaroslav Reken

Data Strategist

Microsoft Data platforme se venuje už 20 rokov. Prešiel si v tejto oblasti od vývoja MS BI riešení cez stavbu infraštruktúry pre Microsoft BI riešenia až po predaj MS BI riešení. Poskytuje konzultačné služby na témy Power BI adopcia a dátová stratégia.

Talks

Jiří Neoral

BI architekt, vývojář, konzultant a lektor

Jiří pracuje s Power BI od samého začátku vzniku tohoto produktu. V současné době spolupracuje na projektech pod hlavičkami společností Gesteem a KPCS. V GOPASu jej můžete potkat na kurzech z oblasti BI, které ve většině případů autoroval. Věnuje se také přednáškové činnosti, podcastu a komunitní činnosti, za což byl společností Microsoft oceněn jako Microsoft Most Valuable professional již 7 let v řadě.

Certifikace: MVP Data Platform, MCSE (Business Intelligence, Data Management and Analytics, Data Platform)

Talks

Karel Rejthar

Lektor, učitel, datový analytik

Lektor Power BI. Vzdělává lidi v oblasti ICT se zaměřením na Microsoft technologie. Účastník a organizátor hackathonů otevřených dat v Plzeňském kraji. Aktuálně pracuje jako metodik digitálního vzdělávání.

Certifikace: MVP Data Platform, Microsoft Advanced Educator, Microsoft Educator - Master Trainer, Microsft Global Training

Talks

Kateřina Saryčeva

Senior Data Analyst

Začala s Power Automate jako s koníčkem, a teď pravidelně přednáší na téma MS Power Platform na datových konferencích napříč Evropou. V Ness Czech se zabývá se rozvojem datových skladů a reportingem.

Certifikace: Power BI Data Analyst Associate, Power Automate RPA Developer Associate

Talks

Marek Chmel

Cloud & Security Architect

Pracuje jako Cloud & Security Architect ve společnosti Konica Minolta, kde se věnuje rozsáhlým řešením v rámci Microsoft Azure a Microsoft 365. Často své zkušenosti a postřehy předává dál na konferencích a komunitních akcích - zejména v tématech věnujících se SQL Serveru, Azure Data platformě a bezpečnosti. Od roku 2012 byl držitelem titulu Microsoft MVP pro Data Platform až do svého nástupu do společnosti Microsoft, kde působil jako Sr. Cloud Solutions Architekt pro Data a AI v rámci CEE skupiny.

Certifikace: MCSE: Data Management and Analytics, Azure Architect, Data Engineer and Data Scientist Associate, EC Council Certified Ethical Hacker

Talks

Petr Kolář

Power BI architekt a lektor

Petr má rozsáhlé zkušenosti s analýzou dat a reportingem. Implementoval Power BI reporting v globální firmě CEMEX, působí jako architekt ve společnostech jako MSD, Organon, KB, VIG Re a pracoval mimo jiné pro Mattoni, Bank of Valeta, Česká pošta, Metrostav Group, ŠKODA Auto, CK Fischer, Philip Morris ČR nebo Energizer Czech. Má 25 let zkušeností s výukou mnoha SW, je certifikovaný lektor Microsoft a dále vyučoval SW firem Autodesk, Adobe, Corel, IBM, Bentley aj.

Talks

Tomáš Zelinka a Rozalie Rakašová

Tomáš Zelinka Power BI consultant

Power BI Consultant ve společnosti DataBrothers s.r.o. se zaměřením na Power BI Governance. Jeho primárními konzultačními doménami jsou Service Desk a HR. Kromě práce na různorodých projektech se také věnuje školení základů Power BI.

Certifikace: Power BI Data Analyst Associate, Azure Enterprise Data Analyst Associate

Rozalie Rakašová Power BI Consultant

Power BI Consultant ve společnosti DataBrothers s.r.o. se zaměřením na analýzu a optimalizaci dat, zejména v oblasti firemních financí

Talks

Vojtěch Šíma

Power BI Developer a Lektor

Vojtěch pracuje jako Power BI Developer, školitel a konzultant. Primární zaměření je kompletní vývoj v Power BI (momentálně pracuje pro několik firem současně). Působí též jako freelance školitel Power BI pro firmy. Nástroj učí od základů až po pokročilé techniky. Jeho oblibené zaměření dat jsou Service Desk a Usage Data aplikací.

Certifikace: Power BI Data Analyst Associate, Azure Data Fundamentals

Talks
Hlavní partner
dolphin consulting
Partner
Data Brothers
Mediální partner
tiscali media
WN24
Averia News
ICT Network news
Nextech
CHIP
Computer World
Touchit
Finreport
Startitup
robime it
Community partner
LLPA
Microsoft
Výběr jazyka